Jak przygotować się do sesji w plenerze?

Robienie zdjęć w plenerze nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. W porównaniu z sesją w studio na swojej drodze do idealnego zdjęcia plenerowego możemy napotkać wiele problemów, dlatego warto dobrze się do nich przygotować. Sprawdzenie prognozy pogody, skompletowanie odpowiedniego sprzętu, przygotowanie stroju i makijażu przed sesją, wybranie odpowiedniej pory dnia to tylko część rzeczy, o które powinniśmy zadbać z wyprzedzeniem, a wszystko po to, żebyśmy w trakcie sesji mogli skupić się jedynie na robieniu zdjęć, a nie rozwiązywaniu bieżących problemów z oświetleniem, albo nagłym porywistym wiatrem, który psuje całą koncepcję fotografii. Do zaplanowania sesji w plenerze ważny jest także pomysł – im bardziej skomplikowany, tym więcej wcześniejszych przygotowań będzie wymagał. Oczywiście cały trud przygotowań z pewnością się opłaci, bo żadne studio nie jest w stanie naśladować piękna otaczającej nas przyrody i naturalnego światła – takie zdjęcia zawsze wychodzą najpiękniejsze.

Skompletuj wszystkie materiały wcześniej

Spontaniczne sesje w plenerze mają to do siebie, że albo uda nam się wszystko, albo nic, dlatego mimo wszystko, jeżeli nie chcemy ryzykować zmarnowanych kilku godzin swojego życia, warto się do nich wcześniej przygotowa. Zacznijmy od sprawdzenia prognozy pogody w dzień sesji i ustalenia dokładnej godziny, w której rozpoczniemy sesję. Czy marzy nam się sesja nocna? A może zależy nam, by uchwycić wschód słońca? Pamiętajmy, by przy planowaniu z góry zostawiać sobie troszeczkę marginesu i zawczasu szukać odpowiadających nam alternatyw – w końcu pogoda w naszym kraju bywa kapryśna i nigdy nie możemy być pewni, że nie zaskoczy nas nagły deszcz albo wichura, zwłaszcza przy sesjach w okresie jesienno-zimowym. Ważnym elementem jest także odpowiednie zaplanowanie strojów i makijaży jeszcze przed sesją, by wszystko, co potrzebne mieć już przy sobie w dzień sesji. Wykonywanie makijażu na bieżąco, bez żadnego wcześniejszego zaprojektowania w dzień sesji może trwać o wiele dłużej , przez co istnieje ryzyko, że przez ten czas zmieni nam się światło, pora dnia i będziemy musieli szukać nowej koncepcji.

Akcesoria niezbędne do sesji plenerowej

Sesje plenerowe są tak niezwykłe, bo bywają też bardzo nieprzewidywalne. Właściwie jedyną niezbędną nam rzeczą przy tego rodzaju sesjach jest nasz aparat i model czy modelka – to wystarczy, y wyszło nam z tego coś niesamowitego. By jednak nie ryzykować za dużo warto jest mieć przy sobie kilka narzędzi, które pomogą nam w osiągnięciu zaplanowanych rezultatów. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, by na sesje plenerowe brać tylko niezbędne rzeczy, żebyśmy nie mieli problemów z przenoszeniem się w inne lokalizacje. Pamiętajmy o rzeczach, które w trudnych momentach mogą uratować nam życie, takich jak na przykład zapasowy akumulator do aparatu czy zapasowa karta pamięci. Przyda nam się także zestaw do czyszczenia optyki. Kiedy wybieramy się na wycieczkę, by fotografować przyrodę może nam się przydać także statyw podróżny. Czasami już w trakcie trwania sesji plenerowej pogoda może ulec pogorszeniu. Nagłe zachmurzenie może popsuć nam kadry i właśnie na takie okoliczności warto jest przygotować sobie blendy, dzięki nim możemy odpowiednio grać światłem nawet, kiedy warunki nam nie sprzyjają.

Podróże z aparatem

Dłuższe wycieczki z takim bagażem nie należą do najprzyjemniejszych. Samo umiejscowienie całego bagażu może być także problematyczne. W końcu najwygodniejszy będzie plecak, jednak wtedy będziemy mieli ograniczony dostęp do naszego aparatu i możemy nie zdążyć uchwycić wszystkich momentów wycieczki, na których będzie nam zależało. Z drugiej strony mamy torbę, która jest o wiele mniej pakowna i wygodna, więc podróżowanie z nią nie należy do najprzyjemniejszych. By mieć aparat zawsze przy sobie możemy kupić specjalną nakładkę, dzięki której przymocujemy aparat do paska od spodni albo plecaka.