Jak zrobić dobre zdjęcia na rodzinnych wakacjach?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim długo wyczekiwane urlopy, które przyniosą nam wiele pięknych wspomnień na długie lata. Kiedyś rodzinne albumy nie były czymś, czym moglibyśmy się chwalić na szeroką skalę – ja sama przeglądając zdjęcia sprzed lat poza niezmienną nostalgią czuję także zażenowanie patrząc na niektóre kadry. Krzywe ujęcia, złe światło, pozy, które zamiast komplementować naszą sylwetkę jedynie podkreślają jej mankamenty to tylko wierzchołek góry lodowej. W dobie social mediów często kusi nas, by kronika naszych rodzinnych wycieczek także trafiła do sieci, często jednak blokuje nas wstyd i niska samoocena. To błąd! Znając kilka prostych trików możemy sprawić, że nasze zdjęcia będą wyglądać równie dobrze, jeśli nie lepiej od tych, które widzimy na profilach instagramowych modelek.

Dobra poza to klucz do dobrego zdjęcia z wakacji

Często, kiedy stajemy przed obiektywem aparatu nasze ciało sztywnieje, a na twarz wkrada się wymuszony uśmiech. To nigdy nie będzie wyglądać dobrze, pamiętaj, że aparat może być zarówno twoim najlepszym przyjacielem, jak i największym wrogiem w zależności od tego, jakie masz do niego nastawienie. Wbrew pozorom to nie pewność siebie, a znajomość swojej sylwetki jest kluczem do bycia fotogeniczną. Pomyśl o tym jak o makijażu – na zdjęciu podobnie możesz zakryć to, co nie podoba ci się w twoim ciele i uwypuklić jego atuty, wystarczy tylko znajomość perspektywy. Aparat znajduje się na wysokości twarzy, więc pamiętaj o tym, by nie stać na wprost, bo wtedy obiektyw skróci twoje ciało i zaburzy proporcje. Stań bokiem, wyeksponuj jedną nogę, oprzyj się na biodrze, zagraj dłońmi i nie wstydź się – wakacje w ciepłych krajach to najlepszy moment na zabawę w modelkę, a piękne widoki i dzienne światło działają jedynie na twoją korzyść. Jeżeli obiektyw kamery napawa cię lękiem zawsze możesz przećwiczyć kilka póz przed lustrem, to sztuczka stara jak świat, ale bardzo skuteczna, kiedy przyjrzysz się sobie pod tym kontem możesz odkryć atuty swojego ciała, o których nawet nie miałaś pojęcia.

Poradzić sobie z chaosem, czyli zdjęcia z rodziną

Kiedy przychodzi do zdjęć grupowych zazwyczaj okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pozy dla siebie to bułka z masłem, ale jak zmusić swoje dzieci do stania spokojnie, kiedy okolica obfituje w nowe, nieznane dotąd bodźce, a ciekawość i energia milusińskich nie zna granic? Cóż, to zadanie może przerosnąć każdego, dlatego najważniejsze jest, by nie dać się zwariować i w pierwszej kolejności cieszyć się urlopem, a momenty do sfotografowania same się znajdą. Bądź uważna i szukaj chwil, których uwiecznienie będzie dla ciebie naprawdę istotne. Uśmiech przy próbowaniu lokalnych przysmaków, wspólna zabawa przy hotelowym basenie, albo rodzinne podziwianie zachodu słońca – to momenty, które zostaną z tobą i nigdy już się nie powtórzą. Pamiętaj, że to wasze emocje są czymś, co tworzy zdjęcia z wakacji wyjątkowymi, a miłość i szczęście to najpiękniejsze elementy fotografii.