Jak lepiej wyglądać na zdjęciach?

Każdy z nas kiedyś to przeżył. Sesja zdjęciowa, wszystko idzie dobrze, pogoda, światło, strój makijaż, nie mogło być lepiej. Ale ostatecznie efekty nie są takie, jakich się spodziewaliśmy, a to nogi nie tak ułożone, a to twarz jakoś nie wyszła, innym razem po prostu coś nie gra – nawet nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć co. Takie nieudane zdjęcia często wpływają negatywnie na naszą samoocenę, bo przecież to równoznaczne z tym, że nie jesteśmy fotogeniczni, nie mieścimy się w standardach piękna, mimo największych starań i… Tutaj lepiej się zatrzymać. Pamiętajmy o tym, że robienie sobie zdjęć powinno sprawiać na przyjemność, to nie test, który musimy zaliczyć, by móc wstawiać zdjęcia na Instagrama. Prawda jest taka, że większość ludzi, którzy zawsze wychodzą dobrze na zdjęciach(a przynajmniej takie mamy wrażenie) po prostu dobrze znają swoje ciało, wiedzą jak odpowiednio ustawić się przed aparatem, by uchwycone zostało dokładnie to, co powinno. Nie jest to żadna tajemna sztuka, ani wynik odpowiednich genów – to umiejętność jak każda inna, której można się nauczyć. Oczywiście, świat nie jest sprawiedliwy i tam, gdzie niektórzy osiągają szczyty bez wysiłku, inni muszą ciężko pracować, podobnie jest z byciem fotogenicznym. Istnieją jednak sposoby na to, by każdy z nas wychodził dobrze na zdjęciach, jedne oczywiste, inne trochę mniej – pamiętajmy, że na każdy problem istnieje jakieś rozwiązanie.

Na początek – nastawienie

Nie denerwuj się – to stwierdzenie, które w magiczny sposób sprawia, że lekki stres potrafi nagle przerodzić się w panikę. O ile nie zawsze jesteśmy w stanie opanować swoje emocje, o tyle pamiętajmy, że kontrolę nad swoim ciałem mamy cały czas, a oko aparatu wyłapie naszą spiętą sylwetkę zastygłą w obronnej pozycji i nie wyjdzie to korzystnie na zdjęciu. Pamiętaj, żeby na zdjęcia przyjść wyspanym z dobrym nastawieniem. Może jeżeli cię to stresuje spróbuj trochę porozciągać się przed sesją, strząśnij z siebie negatywne uczucia i daj czadu. Kiedy zaczniesz pozować rozluźniony od razu poczujesz różnicę. Nie chowaj się też przed aparatem – niezależnie od tego jak bardzo będziesz mieć na to ochotę. Zapamiętaj jak działa perspektywa, bardzo ci się to przyda. Mianowicie wszystko, co bliżej aparatu będzie większe, a to co dalej – mniejsze. Dlatego jeśli twoim kompleksem są na przykład większe uda, staraj się trzymać nogi dalej od aparatu niż tułów, dzięki takiej pozycji optycznie je wyszczuplisz i na zdjęciu twój kompleks zniknie. Obserwuj to jak wychodzisz na zdjęciach w różnych pozycjach i nie bój się eksperymentów, dopiero dzięki temu zobaczysz, jakie pozy służą twojej sylwetce, a jakie nie.

Jak pozować twarzą?

Zdjęcia portretowe potrafią być prawdziwą zmorą, zwłaszcza gdy porównujemy się do modelek z Internetu. Pamiętajmy, że zdjęcia w sieci to nie tylko naturalne piękno, ale także często za efektem końcowym stoi także odpowiednio dobrane światło, tło i edycja. Zazwyczaj trudno jest osiągnąć aż tak spektakularne efekty „na surowo”. By nasza twarz dobrze wychodziła na zdjęciach pamiętajmy o tym, żeby nie znajdowała się ona zbyt blisko aparatu – im bliżej tym bardziej zniekształcona będzie. Otwieraj szeroko oczy, nawet odrobinę szerzej, niż jest to dla ciebie naturalne (oczywiście nie przesadzajmy też w drugą stronę), dzięki temu odbijające się w nich światło utworzy piękny efekt błyszczącego spojrzenia. Dbaj też o odpowiednie oświetlenie, jeżeli jesteś w plenerze, na początek najlepiej jest się ustawiać przodem do źródła światła. Przypomnij sobie także pozowanie u fotografa do zdjęć na dokumenty – nie bez powodu zazwyczaj jesteśmy ustawiani w dziwnie nienaturalnych dla nas pozycjach. Kiedy mocno ściągniemy łopatki i wysuniemy twarz do przodu jej kontur staje się wyraźniejszy i łatwiej go dobrze uchwycić na zdjęciu. Może ta pozycja z boku wygląda dosyć śmiesznie, jednak już po sfotografowaniu z pewnością zobaczymy różnicę.

Jak pozować na zdjęciach?

Często zdarza się, że znajdujemy na Instagramie czy Pintereście jakieś genialne zdjęcie, które natychmiast musimy odwzorować, jednak kiedy przechodzimy do dzieła coś nie wypala. Modelki na zdjęciach mają bardzo ciekawą umiejętność sprawiania, że nawet najbardziej niekomfortowe pozy na świecie w ich wykonaniu wyglądają lekko i wygodnie, jakby właśnie odpoczywały w dresach na kanapie. My, szarzy ludzie możemy niestety jedynie patrzeć i podziwiać. Albo ćwiczyć i próbować, bo czemu nie. Przy zdjęciach sylwetki cały czas skupiaj się na swoim ciele. Nie opieraj się mocno, bo spłaszczysz daną część ciała, przez co na zdjęciu wyjdzie nieproporcjonalna. Staraj się nie stać na wprost, raczej bokiem i nie patrz prosto w obiektyw aparatu, dzięki temu unikniesz pozowania jak na wycieczce szkolnej. Na koniec pamiętaj – nie garb się!